Fűszernövények frissen
Ősidők óta az ételek elkészítésének alapvető és szinte nélkülözhetetlen kellékei a fűszerek. Az utóbbi évek gasztronómiai fejlődését a kereskedelem egyre bővülő kínálattal igyekszik támogatni, a már megszokott szárított fűszerek mellett megjelentek a friss fűszernövények is.
Mitől lesz egy növény fűszer is egyben?
A történelem során az ember először közvetlen tapasztalással, majd később ezt tudománnyal ötvözve felismerte, hogy bizonyos növények egyes részei – levelei, termése, gyökere, virága vagy akár a magja is – a bennük lévő különleges anyagoknak köszönhetően a táplálkozás egyébként egyhangú alapanyagait ízletesebbé, színesebbé, zamatosabbá tehetik, befolyásolhatják az emésztési folyamatokat, valamint a szervezetre is jótékony hatással lehetnek. Ilyen anyagok az illóolajok, alkaloidok, keserűanyagok, festékanyagok, cserzőanyagok, glikozidok, valamint ásványi anyagok és vitaminok; ezek különböző kombinációja teszi egyedivé az adott fűszernövényt.
Hogyan használjuk?
Mivel minden fűszernövénynek megvan a maga sajátossága, így használatukat elsősorban a saját ízlésvilágunk és kísérletezési kedvünk határozza meg. Emellett érdemes a növényről szóló leírásokat is elolvasni, mert eltérő felhasználás esetén a tulajdonságaik másként érvényesülhetnek. Például míg az egyiket – mint a rozmaring vagy a kakukkfű – belefőzhetjük az ételbe, addig a másikat – ilyen a bazsalikom és metélőhagyma – ajánlott a legvégén hozzáadni az ételhez. Egyes növényekből teát is főzhetünk, kihasználva kedvező – esetenként gyógyító – hatásukat, másoknak pedig az ízesítés mellett díszítő szerepük is kiemelkedő. Bármilyen célból használjunk is fűszernövényeket, törekedjünk a harmóniára!
Miért válasszuk a friss fűszernövényt?
Bár a szárított fűszernövények kisebb helyet foglalnak és tovább eltarthatók, de ha lehetőségünk van rá, érdemes friss növényeket választani. Egyrészt mert aromájuk sokkal intenzívebb, például egyes illóolajos fűszerek – mint a bazsalikom, petrezselyem, koriander vagy akár a tárkony is – a szárítás során illatuk és ízük nagy részét elveszítik. Másrészt a különböző fűszernövények színben és formában is eltérnek egymástól, ez a sokszínűség azonban kizárólag friss növények esetében érvényesül. Legtöbbjük nem csak ételeink ízesítőjeként, de felhasználásukig lakásunk díszeként is megállja a helyét. A fel nem használt részek tartósítására pedig ma már számtalan ötlet, technika létezik, például jégkockában fagyasztás, fűszerolaj vagy -ecet készítése.